Naše práce s koňmi


Jak má, tak lidí co se u nás učí či učili, jak s koňmi zacházet a jak je trénovat.

Prvního koně jsem obsedala v roce 1998 byla to klisna plemene Hucul. Bylo to období plné srandy a dlouhého padání.  Ale po čase jsem měla bezpečného kamaráda na vyjížďky do přírody.
    Později jsem měla mladé koně plemene Appaloosa, s těmi jsem začala pracovat hlavně ze země a poté ze sedla a vše bylo již, ucelenější, ale ještě ne tak, jako po absolvování kurzů jak ze země, tak ze sedla, hlavně pod vedením Karla Kubaty, známého trenéra westernových plemen. Jeho styl je mi opravdu nejbližší a nejpříjemnější v mnoha směrech. Velmi si vážím jeho rad, trpělivosti s výukou, jak nás, tak našich koní. Ale z každého kurzu od každého trenéra se najde vždy to, co člověk dále používá ve své praxi. Jsem ráda, že mladí lidé, kteří na Appaloosa-farm přijdou, absolvují námi pořádané kurzy s předními trenéry, trénují a pracují s koňmi pod mým vedením. Dnes mají zkušenosti, které můžou ukázat a využít dál po svém osamostatnění, to je pro mě odměnou a můžu si říct, že ta práce není zbytečná.

Já sama pochopila, že kůň pravidelným a trpělivým přístupem může být pro člověka opravdový kamarád a společník do přírody. Ale pokud chceme závodit tak musíme oba vynaložit daleko víc tvrdé práce a obětí. Ale nakonec je to vlastně také úžasný společník, ale jen je víc jako sportovec a to nás oba nutí na sobě pracovat, pracovat a pracovat.

U koní je stále co se učit, na to nesmíme zapomínat, každý trénink je poznání a pochopení co vlastně náš kůň chce a co je schopen pro nás udělat!  
                                                                                                                                      
Gábina Horáčková.