Mini koně ve zbarvení APPALOOSA

 


 

 

CO  JE  TO MINIATURNÍ  KŮŇ

 

Krátce řečeno, je to miniaturní kůň v miniaturním vydání svého velkého příbuzného, jezdeckého koně. Právě tak jako známe mnoho typů jezdeckých koní, je také mnoho různých typů koní miniaturních. Malý arab, malý plnokrevník, malý quarter horse atd. Jako také jiné rasy, je miniaturní kůň výsledek dlouholeté selekce v chovu. Kombinace různých malých koní a poníků. Přesto to není  žádný shetlandský poník nebo jiný typ poníka. Miniaturní kůň má jemnou stavbu těla a jiné proporce: miniaturní kůň je malé postavy, má malou hlavu  se špičatýma ušima, dobře odvalené štíhlé tělo a dlouhé štíhlé nohy s jemnými klouby.  Miniaturní kůň je koník elegantního a atletického vzhledu. Nejenom krása a malá postava, ale především charakter fascinuje mnohé na miniaturním koni. Jsou příjemní společníci, mají milou povahu a hodí se perfektně jako kamarád pro staré, mladé a i pro děti. Mají  přirozenou zvědavost a proto se mohou naučit různé discipliny. Většinou tahají lehké sulky, a někteří září neuvěřitelnými skokovými schopnostmi. Dětem se nejvíce líbí překážkový parkur a dospělí je rádi předvádí na výstavách nebo je jen chovají jako kamarády.

 

Kvůli jejich malé postavě, jsou blízko k zemi, přesto dovedou vyvinout neuvěřitelnou sílu. Tahání malého vozíku s lehkým dospělým neublíží miniaturnímu koni, právě naopak, užívají si té svobody, kterou tímto dostanou.

 

Nejvíce vzrušující třídou je skákání.. Držič vede svého miniaturního koně parkurem, přitom musí koník přeskakovat zahrádky,  projít vodou, labyrintem tyčí….atd. Je to příjemný sport pro koníka, držiče i publikum.

 

Ve třídě Halter – se posuzuje stavba těla,  její kvalita, chody a typ koně. Tato třída je nejdůležitější pro chovatele. Výsledky této třídy jim ukáží kvalitu jejich koní a v jakém směru může být vylepšen chovný program.
 

 

  

ODKUD  POCHÁZÍ

 

Miniaturní koně nejsou stará rasa, která se vyvinula. Před několika desítky lety začal jeden chovatel křížit různé rasy aby získal zmenšené vydání jezdeckého koně. Aby se získala malá postava museli se do chovu přidat Shetlandští poníci a Fallabeli(chráněné jméno –argentinský chov). Pro jemnost kloubů byli použiti welsh koně a arenosas. Pro správný vzhled velkého koně použili v chovu hackneys koně. Někteří z dnešních miniaturních koní jsou podobní koním arabským, veliké oči ležící daleko od sebe, konkávní hlava a tomu odpovídající plynulé pohyby s vysoko nasazeným ocasem. Nedá se přesně říci jaké různé rasy byly přidány do chovu. 

   

Překlad: www.mhceurope.com

 

   

   
Foto Zuzana Buráňová